ضرورت احداث پارک آبخیز در کاشمر بعنوان رویکردی نوین در راستای توسعه پایدار منطقه ترشیز

دکتر هادی معماریان، دانشیار و عضو هیات علمی گروه مهندسی آب مرکز آموزش عالی کاشمر بر ضرورت احداث پارک آبخیز در کاشمر بعنوان رویکردی نوین در راستای توسعه پایدار منطقه ترشیز تاکید کرد.
وی در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل مرکز آموزش عالی کاشمر طی سخنانی با اشاره به اینکه پارک آبخیز در حقیقت نوعی پارک یا بوستان محسوب می شود که با استفاده از ظرفیت حوزه های آبخیز و موقعیت دره ها در مناطق کوهستانی ایجاد می شوند؛ گفت: بهره گیری از مناظر طبیعی و چشم انداز آبی از ویژگی‌های بارز اینگونه تفرجگاه‌هاست که با استفاده از سازه‌های آبخیزداری بعنوان المان‌های ویژه پارک آبخیز اعم از ایجاد آبشار، احداث چکدام‌های مختلف و متنوع متناسب با قابلیت و استعداد طبیعی حوزه، تراس بندی و کاشت گونه‌های درختی و درختچه‌ای بومی سازگار با اقلیم منطقه با هدف بهره‌گیری از ظرفیت حوزه‌های آبخیز در توسعه بوم گردشگری و طبیعت‌گردی طراحی و ایجاد می‌گردند. 
وی افزود: پارک‌های آبخیز یکی از رویکردهایی نو در مدیریت منابع طبیعی محسوب می شوند و در برخی از حوضه‌های آبی منتهی به شهرها هستند که اگر کارکردهای آبخیزداری اعم از کنترل سیلاب‌ و روان‌آب‌ها، و حفاظت خاک در آنها انجام و در کنار آن جنگل‌کاری، ایجاد پیست‌های دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، رصدخانه‌ها و پارک‌ها صورت گیرد، جنبه تفرجگاهی در منطقه تقویت شده و به پایداری اکوسیستم منطقه و حتی درآمدزایی پایدار کمک می کند.
معماریان اظهار داشت: حوزه آبخیز شهری کاشمر و همچنین خلیل‌آباد و ریوش این قابلیت را دارد که با احداث پارک آبخیز علاوه بر اهداف زیست محیطی به اهدافی نظیر توسعه گردشگری طبیعت، تنوع درآمدی و پایداری اقتصادی نیز برسیم.
وی گفت: یکی از مهمترین حوزه‌های آبخیز شهری کاشمر حوزه آبخیز سیدمرتضی است که با مساحتی در حدود 5000 هکتار مهمترین جاذبه گردشگری طبیعی منطقه محسوب می شود. 
به گفته او وجود تشکیلات زمین شناسی آذرین و نفوذناپذیر این حوضه را به یکی از سیلخیزترین حوزه های آبخیز منطقه تبدیل کرده که هر ساله بویژه در بارش های بهاره حجم عظیمی از رواناب را به پایین دست منتقل می کند. ضمن اینکه تقریباً در حدود دو سوم سال رودخانه اصلی آن دارای آب پایه است و نقش بسیار مهمی نیز در تغذیه آبخوان کاشمر دارد. 

 

وی گفت: از ویژگی‌های مهم دیگر حوزه آبخیز شهری کاشمر که آن را مناسب جهت احداث پارک آبخیز می نماید، فاصله کم آن تا شهر کاشمر، وجود مضجع شریف امامزاده سیدمرتضی (ع) در خروجی حوضه، وجود ذخیره گاه های ژنتیکی بادامشک، بنه، زرشک وحشی و برخی گیاهان دارویی دیگر، سایت های پرورش ماهی و زنبور عسل، شیب زیاد زیرحوضه ها جهت احداث سازه‌ها و چکدم‌های گابیونی و سنگ و سیمانی به منظور پلکانی نمودن و آبشاری کردن آبراهه ها و ایجاد مناظر و چشم اندازهای زیبا، وجود دامنه های خاکدار جهت احداث بانکت و عملیات بیومکانیکی، حضور زیاد گردشگران طبیعت و کوه‌نوردان در حوضه، و وجود جاده آسفالته کاشمر-ریوش با کیفیت مناسب است. 
وی افزود: احداث پارک آبخیز در این حوضه موجبات گسترش فرهنگ محیط زیست می‎شود بخصوص برای دانش آموزانی که می توانند در گردشگری‌های منظم از طریق مدارس از این حوضه بازدید کنند؛ ضمن اینکه احداث ایستگاه هیدرومتری و باران‌سنجی همراه با پارک آبخیز در این حوضه می‌تواند نقش مهمی در توسعه مطالعات علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌های منطقه بخصوص اعضای هیات علمی گروه مهندسی آب مرکز آموزش عالی کاشمر داشته باشد.
وی گفت: در سال‌های اخیر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این زمینه رویکرد نوینی را در پیش گرفته و لازم‌است؛ مسئولان شهرستان از فرصت به‌وجود آمده و از این رویکرد تازه در جهت توسعه پایدار کاشمر حداکثر استفاده را بنمایند.

 

لینک خبر در خبرگزاری ها:

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

دسته مطلب: