شور شدن اراضی و کاهش منابع آب شیرین مهم‌ترین معضل کشاورزی در قرن اخیر

رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور گفت: شور شدن اراضی و کاهش منابع آب شیرین را می‌توان مهم‌ترین معضل کشاورزی در قرن اخیر ذکر کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، قربانعلی روشنی در دیدار با رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر لزوم توجه به صنایع تبدیلی پنبه را مهم‌ترین اولویت کشور ذکر کرد.

وی با بیان دستاوردهای علمی و پژوهشی بخش‌های مختلف موسسه تحقیقات پنبه کشور، در خصوص اهمیت پنبه در صنایع نساجی، ایجاد اشتغال فراوان در صنایع مختلف وابسته نظیر  پنبه پاک‌کنی، نخریسی، پارچه بافی، تولید پوشاک و روغن کشی به خلق ارزش افزوده 2200 درصدی در صنایع بالادستی تولیدات نساجی، افزایش اشتغال و رونق تولید اشاره کرد.

روشنی افزود: همزمان با نیاز روز افزون به ارقام جدید اصلاح شده و اهميت مدیریت زراعی در افزايش عملكرد و پیشرفت علوم مختلف به ویژه در بخش صنایع و کشاورزی، توسعه تحقیقات به ویژه امور به نژادی و بیوتکنولوژی پنبه یکی از اهداف اساسی مؤسسه تحقیقات پنبه است.

وی بیان کرد: نتایج تحقیقات این بخش از موسسه توانسته است با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف در اراضی پنبه کاری کشور، ارقام سازگار با آن محیط را معرفی کند.

روشنی یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در موضوع توسعه کشت پنبه را عدم توسعه مکانیزاسیون کاشت، داشت و برداشت پنبه ذکر کرد و لزوم توجه به صنایع تبدیلی پنبه را مهم‌ترین اولویت کشور در این زمینه دانست.

رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور گفت: در موسسه تحقیقات پنبه کشور در سال جاری، معرفی ۳ رقم جدید پنبه با خصوصیات منحصربه فرد انجام شده به طوری که رقم "حکمت" با عملکرد بسیار قابل قبول با طول دوره رشد کوتاه و زودرس، رقم‌های موتانت با نام‌های "تابان" و "پرتو" با مقاومت بالا به شوری و مقاومت به بیماری قارچی ورتیسیلیوم که مزیتی چون کشت در خاک‌های شور و آلوده به عامل قارچی را ممکن کرده است.

وی افزود: ارقام موتانت تابان و پرتو، حاصل تلاش۱۴ ساله مشترک محققان موسسه و پژوهشکده کشاورزی سازمان انرژی اتمی است که جهش ژنتیکی ایجاد شده در این دو رقم در اثر تشعشعات حاصل شده از کبالت و "به گزینی ارقام"، منجر به انتخاب و معرفی دو رقم تابان و پرتو شد. 

روشنی گفت: معرفی ارقام مقاوم به شوری از مهم‌ترین رویکردهای موسسه است زیرا در شرایط فعلی که شور شدن اراضی و کاهش منابع آب شیرین را می‌توان مهم‌ترین معضل کشاورزی در قرن اخیر نامید، مهم‌ترین رویکرد موسسه تحقیقات پنبه معرفی ارقام مقاوم به شوری است؛ به دلیل آنکه بذر پنبه قابلیت کشت در اراضی شور را داراست و می‌توان آن را در نقاطی از کشور که هیچ محصولی امکان رشد ندارد به راحتی کاشت.

وی اظهار کرد: موسسه تحقیقات پنبه می‌تواند با معرفی ارقام جدید به کشاورز کمک کند تا به راحتی در تنگنای شرایط فعلی یک تولید اقتصادی قابل قبول را داشته باشد.

روشنی بیان کرد: از شروع فعالیت موسسه تحقیقات پنبه کشور در سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۹۰ تعداد چهار رقم پنبه معرفی شده است به عبارت دیگر به ازای هر چهار سال یک رقم؛ از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ نیز هشت رقم جدید معرفی شده و سرعت معرفی ارقام افزایش یافته و به ازای هر هشت‌ماه معرفی یک رقم رسیده است و این سبب می‌شود کشاورزان با توجه به محدوده کاری و تنوع ارقام بتوانند از ارقام خاص آن منطقه استفاده نمایند.

وی گفت: در حال حاضر، ۴۴ رقم پنبه بومی ایران متحمل به خشکی و شوری، دارای الیاف مجعد و مناسب برای استفاده در صنایع لحاف و تشک بوده در محدوده‌ای از استان خراسان رضوی(سبزوار و نیشابور) کشت می‌شود همچنین ۱۲ رقم تجاری پنبه که اکنون در بخش تولید عرضه می‌شود همگی توسط موسسه تحقیقات پنبه کشور معرفی شده است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر نیز در این دیدار ضمن تشریح دستاوردهای مرکز در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی و لزوم هم افزایی آموزش و پژوهش در راستای بومی سازی دانش در دانشگاه جامعه محور، اظهار کرد: ماموریت این مرکز در حل مسائل و مشکلات منطقه ترشیز بر اساس سند آمایش مصوب خود بر مبنای آب، کشاورزی و منابع طبیعی برای رسیدن به توسعه پایدار است.

هادی معماریان تعامل بین دانشگاه و مراکز تحقیقات کشاورزی را در کمک به حل مشکلات منطقه ترشیز ضروری دانست و افزود: بیش از 85 درصد اشتغال و درآمد منطقه برپایه کشاورزی است و با ارائه راه حل‌های علمی و کمک دانشگاه می‌توان زمینه افزایش اشتغال‌زایی و درآمد مردم منطقه را فراهم نمود.

منبع خبر: ایسنا

دسته مطلب: